Ad
Available Colors :
poplur
Variants:
Moto G60 price in India starts from Rs 18680 for the base model with 4 GB RAM variant. A more costly model is available with 6 GB of RAM.
The Moto G60 features a 6.8-inch FHD+ IPS LCD display. The display has a 1080 x 2460 pixel resolution, a pixel density of 395 ppi, a high refresh rate of 120 Hz, and an 85.3% screen to body ratio. The monitor also supports HDR10.
The Motorola smartphone is powered by an 8 nm Qualcomm Snapdragon 732G processor and an Adreno 618 GPU. The Moto G60 has a 6000 mAh battery that may easily last a whole day and supports fast charging at 20 W. The Moto G60's fingerprint sensor is positioned on the back.
There are three cameras on the Moto G60: a 108 MP f/1.7 primary camera with phase detection autofocus, an 8 MP 118° depth camera, and a 2 MP depth camera. The camera system includes HDR and panoramic capabilities. A 16 MP camera with HDR and panoramic capabilities is available for selfies, as well as compatibility for 4K films at 30fps for video chats.
The Moto G60 supports current connectivity technologies but does not support 5G. It has WiFi ac and Bluetooth 5.0 LE. A 3.5mm audio jack is included with the mid-range smartphone.
The Moto G60 is one of the best camera phones in the segment with its 108 MP primary camera. The smartphone also boasts excellent battery life and endurance.
Pros: Good Performance, Value for Money, 120 Hz display
Cons: lack of OLED display, 2 MP depth cameras





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.8 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.3 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Launch Date | April 27, 2021 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 732G G |
| Graphics | Adreno 618 |
| Processor | 2.3 GHz |
| Fabrication | 8 nm |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Fabriacation | 8 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | 1 TB |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.8 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2460 |
| Screen To Body Ratio Calculated | 85.43 % |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 85 % |
| Height | 169.6 mm |
| Thickness | 9.8 mm |
| Weight | 225 |
| Width | 75.9 mm |
| Colours | Dynamic Gray, Frosted Champagne |
| Build Material | Back: Plastic |
| Waterproof | Splash proof |
| Water Resistance | Yes, Splash proof |
| Dimensions | 169.6 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 12000 x |
| Rear Camera Resolution | 108 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| Ultra Wide Angle Camera | 8 MP |
| Depth Camera | 2 MP |
| Camera | 108 MP |
| Secondary Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 108 MP |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.2 |
| Front Camera Sensor | ISOCELL Plus |
| Quick Charging | 20 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 54 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Talktime | 24 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Storage Type | UFS 2.1 |
| USB OTG | Yes |
| External Storage | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | No |
| SAR Value | 0.85 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() Motorola Moto G60 ₹ 15,999 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy F36 5G ₹ 17,499 | ![]() OPPO A5 5G ₹ 17,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.8 inches | 6.67 inches | 6.8 inches | 6.68 inches | 6.7 inches | 6.67 inch |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 8 MP | 50 MP | 8 MP | 13 MP | 8 MP |
| Ram | 6 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 108 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.3 GHz, Dual core, Kryo 470 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 470) | NA N/A | 2.4 GHz | 2.2 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad