Ad
Available Colors :
poplur
Variants:
The Nokia 110 2019 is a ₹1,669 smartphone from nokia. It was released in 10/17/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.77 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 110 2019 has a sleek design. It features a 1.77 inches TFT display. It's 14.3 mm thick and weighs N/A .
The 110 2019 features a 1.77 inches TFT display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 116 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 110 2019 is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,669. The processor is paired with 4 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 110 2019 has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 110 2019 is equipped with a 800 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 800 mAh |
| Display | 1.77 inches |
| RAM | 4 MB |
| Storage | 4 MB |
| Internal Memory | 4 MB |
| Launch Date | October 18, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| RAM | 4 MB |
| Java | No |
| Internal Storage | 4 MB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 116 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.77 inches |
| Height | 115.1 mm |
| Thickness | 14.3 mm |
| Width | 49.8 mm |
| Colours | Black, Pink, Ocean Blue |
| Dimensions | 115.1 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 0.3 MP |
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 444 |
| Capacity | 800 mAh |
| Talktime | 14 |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 MB |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Mini, SIM2: Mini |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() Nokia 110 2019 ₹ 1,669 | |
|---|---|
| Screen Size | 1.77 inches |
| Battery | 800 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 4 MB |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad