Ad
(Expected Price)
The Oppo k15 pro is a ₹39,990 smartphone from oppo. It was released in Unknown release date and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.59 inch OLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 80W Super VOOC Charging charging.
The K15 Pro has a sleek design. It features a 6.59 inch OLED display. It's 8.30 thick and weighs 200 g.
The K15 Pro features a 6.59 inch OLED display with a resolution of 1256x2760 px (FHD+) , giving it a pixel density of 460 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 144 Hz.
The oppo K15 Pro is powered by a processor. It's priced at ₹39,990. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The K15 Pro has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The K15 Pro is equipped with a 7500 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 80W Super VOOC Charging.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Processor | 3.4 GHz |
| Display | 6.59 inch |
| Battery | 7500 mAh |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8500 |
| Processor | 3.4 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Mali-G720 MC8 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.59 inch |
| Screen Resolution | 1256x2760 px (FHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 89.44 % |
| Screen Protection | No |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 158.3 mm |
| Width | 75.13 mm |
| Thickness | 8.30 |
| Weight | 200 g |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60/120/240 fps HD @30/240 fps |
| Video Recording Features | Movie Frame |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Autofocus | No |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | Full HD @30/60 fps HD @30 fps |
| Battery Capacity | 7500 mAh |
| Quick Charging | Yes, 80W Super VOOC Charging |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OPPO K15 Pro ₹ 39,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.59 inch |
| Battery | 7500 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.4 GHz, Single core, Cortex A725 + 3.2 GHz, Tri core, Cortex A725 + 2.2 GHz, Quad core, Cortex A725) |
Ad






Ad
Ad
Ad