Ad
Variants:
The Poco c81 4g is a ₹11,999 smartphone from poco. It was released in 04/23/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.9 inch LCD display, a processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Yes, 15W charging.
The C81 4G has a sleek design. It features a 6.9 inch LCD display. It's 8.15 mm thick and weighs 208 g.
The C81 4G features a 6.9 inch LCD display with a resolution of 720x1600 px (HD+) , giving it a pixel density of 254 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The poco C81 4G is powered by a processor. It's priced at ₹11,999. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The C81 4G has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The C81 4G is equipped with a 6300 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 15W.
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | HyperOS |
| Processor | 1.8 GHz |
| Battery | 6300 mAh |
| Display | 6.9 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 13 MP |
| Launch Date | April 23, 2026 (Official) |
| Chipset | Unisoc T7250 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Screen Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Main Display HBM Brightness | 800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 254 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.31 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 171.56 mm |
| Width | 79.47 mm |
| Thickness | 8.15 mm |
| Weight | 208 g |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP52 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W |
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with Glonass |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() POCO C81 4G ₹ 11,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.9 inch |
| Battery | 6300 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A78 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad