Ad
Variants:
The Poco c81x 4g is a ₹10,299 smartphone from poco. It was released in 04/23/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.88 inch display, a processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Yes, 15W charging.
The C81x 4G has a sleek design. It features a 6.88 inch display. It's 8.26 mm thick and weighs 193 g.
The C81x 4G features a 6.88 inch display with a resolution of 720x1640 px (HD+) , giving it a pixel density of 260 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The poco C81x 4G is powered by a processor. It's priced at ₹10,299. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The C81x 4G has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The C81x 4G is equipped with a 5200 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 15W.
| RAM | 3 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Battery | 5200 mAh |
| Display | 6.88 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 13 MP |
| Launch Date | April 23, 2026 (Official) |
| Chipset | Unisoc T7250 T7250 |
| Processor | 1.8 GHz |
| Graphics GPU | Mali-G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Screen Size | 6.88 inch |
| Screen Resolution | 720x1640 px (HD+) |
| Main Display HBM Brightness | 650 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 84.23 % |
| Height | 171.79 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Thickness | 8.26 mm |
| Weight | 193 g |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP52 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom Custom Watermark |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W |
| Internal Storage | 64 GB |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2048 GB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G Not Supported, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with Glonass |
| Fingerprint | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
![]() POCO C81x 4G ₹ 10,299 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.88 inch |
| Battery | 5200 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core, 1.8 GHz |
Ad






Ad
Ad
Ad