Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Black
Blue
The Poco f8 ultra is a ₹65,000 smartphone from poco. It was released in 01/10/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.9 inch AMOLED display, a Octa core (4.6 GHz, Dual core, Oryon + 3.62 GHz, Hexa Core, Oryon) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 100 charging.
The F8 Ultra has a sleek design. It features a 6.9 inch AMOLED display. It's 7.9 mm thick and weighs 218 g.
The F8 Ultra features a 6.9 inch AMOLED display with a resolution of 1200x2608 px (FHD+) , giving it a pixel density of 416 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The poco F8 Ultra is powered by a Octa core (4.6 GHz, Dual core, Oryon + 3.62 GHz, Hexa Core, Oryon) processor. It's priced at ₹65,000. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The F8 Ultra has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The F8 Ultra is equipped with a 6500 mAh. It supports fast charging and can be charged 100.
| Display | 6.9 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | HyperOS |
| Processor | 4.6 GHz |
| Battery | 6500 mAh |
| Launch Date | 10 January 2026(Expected) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Processor | 4.6 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Screen Resolution | 1200x2608 px (FHD+) |
| Brightness | 2000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 416 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 91.79 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Height | 163.3 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Width | 77.8 mm |
| Weight | 218 g |
| Build Material | Back: Plastic |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Autofocus | Yes, Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| Rear Camera OIS | Yes |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Features | 5 x Optical Zoom |
| Rear Camera Video Recording | 7680x4320 @ 30 fps, 3840x2160 @ 30 @ 60 fps, 1920x1080 @ 30 @ 60 @ 120 @ 240 @ 960 fps, 1280x720 @ 30 @ 120 @ 240 @ 480 @ 960 @ 1920 fps |
| Rear Camera Video Recording Features | Video HDR |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps, 1920x1080 @ 30 @ 60 fps, 1280x720 @ 30 @ 120 fps |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | 100 W |
| Wireless Charging | 50 W |
| Wireless Reverse Charging | 22.5 W |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
![]() POCO F8 Ultra ₹ 65,000 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.9 inch |
| Battery | 6500 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (4.6 GHz, Dual core, Oryon + 3.62 GHz, Hexa Core, Oryon) |
Ad






Ad
Ad
Ad