Ad
Available Colors :
Air White...
Air Black...
Variants:
The Realme 16 is a ₹31,999 smartphone from realme. It was released in 04/02/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.57 inch Flexible AMOLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 60W Fast Charging charging.
The 16 has a sleek design. It features a 6.57 inch Flexible AMOLED display. It's 8.1 mm thick and weighs 183 g.
The 16 features a 6.57 inch Flexible AMOLED display with a resolution of 2372x1080 px (UHD (4k)) , giving it a pixel density of 397 ppi. It supports Cinema Mode. The refresh rate is 120 GHz.
The realme 16 is powered by a processor. It's priced at ₹31,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 16 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 50 MP for selfies and video calls.
The 16 is equipped with a 7000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 60W Fast Charging.





| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Processor | 2.5 GHz |
| Display | 6.75 inch |
| Battery | 7000 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | April 2, 2026 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 Turbo |
| Processor | 2.5 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.57 inch |
| Screen Resolution | 2372x1080 px (UHD (4k)) |
| Main Display Peak Brightness | 2000 nits |
| Main Display HBM Brightness | 1400 nits |
| Refresh Rate | 120 GHz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 397 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 88.24 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 93 % |
| Height | 158.3 mm |
| Width | 75.1 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 183 g |
| Build Material | Back: Plastic |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes |
| Shooting Modes | Cinema Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30/60 fps HD @30/60/120 fps |
| Video Recording Feature | Dual Video Recording Slow Motion |
| Front Camera Resolution | 50 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | Full HD @30/60 fps HD @30 fps |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 60W Fast Charging |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint Sensor Type | Optical,Ultrasonic |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Realme 16 ₹ 31,999 | ![]() OPPO F31 Pro Plus 5G ₹ 32,999 | ![]() OnePlus Nord 5 ₹ 31,744 | ![]() Samsung Galaxy A36 5G ₹ 32,999 | ![]() OPPO Reno12 ₹ 31,690 | ![]() Vivo T3 Ultra ₹ 31,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.75 inch | 6.79 inches | 6.83 inch | 6.7 inches | 6.7 inches | 6.78 inches |
| Battery | 7000 mAh | 7000 mAh | 6800 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 12 MP | 50 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.63 GHz | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (3.1 GHz, Single core, Cortex A78 + 3 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (3.35 GHz, Single core, Cortex X3 + 3 GHz, Tri core, Cortex A715 + 2 GHz, Quad core, Cortex A510) |
Ad






Ad
Ad
Ad