Ad
Available Colors :
Realme P...
Realme P...
Variants:
The Realme p1 pro 5g is a ₹21,999 smartphone from realme. It was released in 04/21/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inches OLED display, a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 45 charging.
The P1 Pro 5G has a sleek design. It features a 6.7 inches OLED display. It's 8.35 mm thick and weighs 184 N/A.
The P1 Pro 5G features a 6.7 inches OLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 394 ppi. It supports Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Starry Mode,Macro Mode. The refresh rate is 120 Hz.
The realme P1 Pro 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹21,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The P1 Pro 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The P1 Pro 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 45.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Launch Date | April 22, 2024 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| Graphics | Adreno 710 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 4 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | 8 GB |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Bezel Less Display | Yes, with punch-hole display |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Brightness | 500 nits |
| Height | 161.47 mm |
| Thickness | 8.35 mm |
| Weight | 184 |
| Width | 74.02 mm |
| Colours | Phoenix Red, Parrot Blue |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IP65 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 161.47 |
| Rear Camera Features | 20 x |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuous Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Starry Mode,Macro Mode |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Camera | 50 MP |
| Primary Camera | 50 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Quick Charging | 45 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| Standby Time | 473 |
| Capacity | 5000 mAh |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | Yes, with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 6 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 5 G |
| SIM2 Network Support | 5 G |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Realme P1 Pro 5G ₹ 21,999 | ![]() OPPO K12 Plus ₹ 22,990 | ![]() OPPO A6 Max ₹ 23,500 | ![]() OPPO F31 5G ₹ 23,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Vivo Y400 5G ₹ 21,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches | 6.7 inches | 6.8 inches | 6.57 inches | 6.68 inches | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6400 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 16 MP | 32 MP | 16 MP | 5 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | 2.63 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad