Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Dusk
Realme Q5 price in India is expected to be in the ballpark of Rs 17000. The smartphone is expected to launch in the first week of October, the exact date is still unknown.
The Realme Q5 features a 6.6 inch display with a resolution of 1080 x 2412. The display uses IPS LCD technology and can reach a maximum 600 nits of brightness. High refresh rate is also supported by the smartphone at 120 Hz.
Reakme Q5 is powered by the middle of the range Snapdragon 695 processor with eight cores paired with Adreno 619 GPU. There is also a colossal 5000 mAh non renewable battery that allows the phone to easily last for more than a day. Furthermore, the battery can be quickly charged with a supported 66 W charger.
There is a triple camera system on the Realme Q5 with the primary camera being a 50 MP unit along with a 2MP depth and a 2 MP macro camera. The front facing camera is 16 MP and can record 1080p videos at 30 fps along with panorama capabilities.
Realme Q5 features all the connectivity standards expected from a budget smartphone including WiFi ac, Bluetooth 5.1 LE along with several GPS standards.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.6 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Realme UI |
| Launch Date | Unknown |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| Graphics | Adreno 619 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 164.3 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 195 |
| Width | 75.6 mm |
| Colours | Dusk, Sunrise Blue, Phantom |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | No |
| Ruggedness | No |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Sensor | No |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 60 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Realme Q5 ₹ 16,690 | ![]() OPPO A5i Pro 5G ₹ 17,500 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy F36 5G ₹ 17,499 | ![]() OPPO A5 5G ₹ 17,999 | ![]() OPPO K13 5G ₹ 17,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.6 inches | 6.67 inches | 6.68 inches | 6.7 inches | 6.67 inch | 6.67 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 8 MP | 16 MP |
| Ram | 6 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB | 6 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Kryo 660 + 1.7 GHz, Hexa Core, Kryo 660) | NA N/A | 2.2 GHz | 2.4 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.3 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.2 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad