Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Blue
The Realme v23i 5g is a ₹23,790 smartphone from realme. It was released in 05/03/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.56 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Yes, Fast charging.
The V23i 5G has a sleek design. It features a 6.56 inches IPS LCD display. It's 8.1 mm thick and weighs 185 N/A.
The V23i 5G features a 6.56 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 269 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The realme V23i 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹23,790. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The V23i 5G has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The V23i 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, Fast.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Launch Date | Unknown |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 MT6833 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20.9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 269 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 163.8 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 185 |
| Width | 75.1 mm |
| Colours | Black,Blue |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection,Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Sensor | Exmor-RS CMOS Sensor |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Yes, Fast |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
![]() Realme V23i 5G ₹ 23,790 | ![]() Vivo Y51 Pro ₹ 25,000 | ![]() Vivo Y500 Pro ₹ 25,000 | ![]() OPPO K12 Plus ₹ 22,990 | ![]() OPPO A6 Max ₹ 23,500 | ![]() OPPO F31 5G ₹ 23,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches | 6.75 inch | 6.67 inch | 6.7 inches | 6.8 inches | 6.57 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7200 mAh | 7000 mAh | 6400 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 8 MP | 32 MP | 16 MP | 32 MP | 16 MP |
| Ram | 4 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 50 MP | 200 MP | 16 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | 2.63 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad