Ad
Available Colors :
PINK
Variants:
The Realme x2 pro master edition is a ₹35,999 smartphone from realme. It was released in 12/23/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.5 inches Super AMOLED display, a Octa core (2.96 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485) processor, a 64 MP camera setup, and a battery with 50 charging.
The X2 Pro Master Edition has a sleek design. It features a 6.5 inches Super AMOLED display. It's 8.7 mm thick and weighs 199 N/A.
The X2 Pro Master Edition features a 6.5 inches Super AMOLED display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 405 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The realme X2 Pro Master Edition is powered by a Octa core (2.96 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485) processor. It's priced at ₹35,999. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The X2 Pro Master Edition has a 64 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The X2 Pro Master Edition is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged 50.
| Battery | 4000 mAh |
| Display | 6.5 inches |
| RAM | 6 GB |
| Processor | 2.96 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Custom Ui | ColorOS |
| Launch Date | January 2, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 855 Plus |
| Graphics | Adreno 640 |
| Processor | 2.96 GHz |
| RAM | 6 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | Super AMOLED |
| Pixel Density | 405 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 161 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 199 |
| Width | 75.7 mm |
| Colours | Lunar White, Neptune Blue |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Dimensions | 161 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 9000 x |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Quad |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Rear Camera | 64 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F2.0 |
| Quick Charging | 50 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4000 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n, MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() Realme X2 Pro Master Edition ₹ 35,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.5 inches |
| Battery | 4000 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 64 MP |
| Processor | Octa core (2.96 GHz, Single core, Kryo 485 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 485 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 485) |
Ad



Ad
Ad
Ad