Ad
Available Colors :
Ink Black...
Champagne...
Mint Gree...
Fantasy P...
Variants:
The Tecno spark 50 5g is a ₹18,499 smartphone from tecno. It was released in 03/27/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inch IPS LCD display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W Fast Charging charging.
The Spark 50 5G has a sleek design. It features a 6.78 inch IPS LCD display. It's 8.18 mm thick and weighs 210 g.
The Spark 50 5G features a 6.78 inch IPS LCD display with a resolution of 760x1576 px (HD+) , giving it a pixel density of 256 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The tecno Spark 50 5G is powered by a processor. It's priced at ₹18,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Spark 50 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Spark 50 5G is equipped with a 6500 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W Fast Charging.
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | HiOS |
| Processor | 2.5 Hz |
| Battery | 6500 mAh |
| Display | 6.78 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | March 27, 2026 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6400 Ultimate MT6835 |
| Processor | 2.5 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics GPU | Mali-G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Screen Resolution | 760x1576 px (HD+) |
| Main Display HBM Brightness | 560 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 19.7:9 |
| Pixel Density | 256 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 86.9 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90.2 % |
| Height | 167.9 mm |
| Width | 79.3 mm |
| Thickness | 8.18 mm |
| Weight | 210 g |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP64 PRO |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30/60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording Vlog Mode |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Autofocus | No |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Quick Charging | Yes, 45W Fast Charging |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 2 (802.11 a) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | DTS Sound |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
![]() Tecno Spark 50 5G ₹ 18,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.78 inch |
| Battery | 6500 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad