Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Aisen AR-D1052SG 100 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Aisen |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 100 litres |
| Model No | AR-D1052SG |
| Water Dispenser | No |
| Color | Grey |
| Sensors | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Width | 45.5 cm |
| Depth | 51 cm |
| Height | 84.5 cm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Aisen AR-D1052SG 100 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool WDE 205 3S CLS Plus 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() LG GL-M051RSWB 43L 1 Star Single Door Mini Refrigerator | ![]() Samsung RR19H10C3SE 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD Champ 114 WRF 1.2 99 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD Edge 205 WRF 2.2 190 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Normal / Fixed Speed Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Capacity | 100 Ltr | 190 Ltr | 43 Ltr | 192 Ltr | 99 Ltr | 190 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 5 Years | 5 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad