Ad





| Refrigerator Type | Direct Cool Single Door |
| Model No | Haier HRD-1861BBR-N |
| Title | Haier HRD-1861BBR-N 165 L, 1 Star, Red Mono Finish Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Brand | Haier |
| Defrosting Technology | Manual Defrost Technology |
| Capacity | 165 litres |
| Cooling Technology | Direct Cool (Natural Convection) |
| Air Flow Type | Natural Circulation |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Adjustable Wide Bottle Shelves |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Exterior Finish | Red Mono Finish |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | No |
| Color | Red Mono |
| Sensors | Basic Temperature Control (Manual) |
| Shelf Material | Wire Shelves |
| Freezer Lamp | LED |
| Freezer Location | Internal Compartment (Single Door Design) |
| Express Freezing | No |
| Icemaker Type | Manual Icemaker (Ice Trays) |
| Vegetable Basket | Crisper with Humidity Control |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Adjustable Tempered Glass Shelves |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | Vegetable Crisper, Freezer Storage Drawers |
| No. of Shelves | 3 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 533 mm |
| Depth | 570 mm |
| Height | 1053 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Shelves, Ice Tray, Crisper Drawers |
![]() Haier HRD-1861BBR-N 165 L, 1 Star, Red Mono Finish Direct Cool Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19T21CARH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19T241BSE 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19M10C1RH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR22T382XR8 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Normal / Fixed Speed Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Capacity | 165 Ltr | 192 Ltr | 192 Ltr | 192 Ltr | 215 Ltr | 192 Ltr |
| Energy Rating | 1 | 1 | 2 | 1 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad