Ad





| Refrigerator Type | Side-By-Side |
| Model No | HRT-683ISU1 |
| Title | Haier HRT-683ISU1 598L 3 Door Convertible Side by Side Refrigerator with WIFI Enabled Smart Sense AI |
| Brand | Haier |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 598 litres |
| Cooling Technology | Deo Fresh |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Led |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Steel Finish |
| Exterior Display | Digital Display |
| Door Lock | Digital Lock |
| Color | Inox Steel |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Inner |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Inner |
| Vegetable Basket | Large Vegetable Box |
| No. of Doors | 3 |
| No. of Bottle Shelves | 5 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | 3 |
| No. of Shelves | 3 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 905 mm |
| Depth | 697 mm |
| Height | 1775 mm |
| Package Contents | 1 |
![]() Haier HRT-683ISU1 598L 3 Door Convertible Side by Side Refrigerator with WIFI Enabled Smart Sense AI | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | 3 | NA | 4 | 5 | 4 | 4 |
| Capacity | 598 Ltr | 687 Ltr | 670 Ltr | 700 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | 5 | NA | 3 | NA | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad