Ad





| Refrigerator Type | Direct Cool Single Door |
| Model No | HRD-2562CRP-N |
| Title | Haier HRD-2562CRP-N 235 L, 2 Star, Red Peony finish Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Brand | Haier |
| Defrosting Technology | Manual Defrost Technology |
| Capacity | 235 litres |
| Cooling Technology | Direct Cool (Natural Convection) |
| Air Flow Type | Natural Circulation |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Adjustable Wide Bottle Shelves |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Exterior Finish | Red Peony |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | No |
| Color | Red Peony |
| Sensors | Basic Temperature Control (Manual) |
| Shelf Material | Wire Shelves |
| Freezer Lamp | LED |
| Freezer Location | Internal Compartment (Single Door Design) |
| Express Freezing | No |
| Icemaker Type | Manual Icemaker (Ice Trays) |
| Vegetable Basket | Crisper with Humidity Control |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Adjustable Tempered Glass Shelves |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | Vegetable Crisper, Freezer Storage Drawers |
| No. of Shelves | 3 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 560 mm |
| Depth | 620 mm |
| Height | 1440 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Shelves, Ice Tray, Crisper Drawers |
![]() Haier HRD-2562CRP-N 235 L, 2 Star, Red Peony finish Direct Cool Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D PROTN ROY FIN 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 3 | NA | NA | 2 | 2 |
| Capacity | 235 Ltr | 200 Ltr | 240 Ltr | 240 Ltr | 198 Ltr | 215 Ltr |
| Energy Rating | 2 | 3 | NA | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad