Ad





| Refrigerator Type | Side-by-Side Refrigerator |
| Model No | GL-X257ABSX |
| Title | GL-X257ABSX 635L 3 Star Insta View Door-in-Door™, Side-by-Side Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 635 litres |
| Cooling Technology | Smart Inverter Compressor with DoorCooling+™ |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| No. of Compressors | 1 |
| Interior Lamp | Top LED |
| Water Dispenser | Yes (Water & Ice Dispenser with UV Nano) |
| Shelf Bottle | Yes (Wine Rack for up to 4 bottles, Big Bottle Storage in door baskets) |
| Shelf Material | Tempered Glass Shelves |
| Exterior Finish | Noble Steel Glass or Finish with InstaView™ |
| Exterior Display | Yes (LED Display, newly designed dispenser display) |
| Door Lock | Yes |
| Color | Noble Steel or Black Glass |
| Sensors | Multi Digital Sensors (Smart Diagnosis, Door Alarm, Temperature Sensors) |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Freezer Lamp | Top LED |
| Freezer Location | Side-by-Side (Left side typically for freezer in this configuration) |
| Express Freezing | Yes |
| Icemaker Type | Automatic Ice Maker (SpacePlus, door-mounted slim ice maker) |
| Vegetable Basket | Yes (2 Vegetable Boxes in Refrigerator Compartment) |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 3 |
| Shelves | 6 |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | 4 |
| No. of Shelves | 8 |
| Power Supply | 220 |
| Deodorizer | Yes (Hygiene Fresh+™ for odor suppression and bacteria reduction) |
| Width | 913 mm |
| Depth | 735 mm |
| Height | 1790 mm |
| Package Contents | Fridge, User Manual & Warranty Card |
![]() LG GL-X257ABSX 635L 3 Star Insta View Door-in-Door™, Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS76CB81A37N 653 L 3 Star BESPOKE Convertible 5in1 Side by Side Refrigerator | ![]() Samsung RF63A91C377 620 L BESPOKE 4-Door Flex French Door Refrigerator | ![]() Samsung RS74T5F01B4 657 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RF60J9090SL 680 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RS76CB81A3P0 653 L 3 Star BESPOKE Convertible 5in1 Side by Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 8 | 2 | 3 | 4 | 4 | 2 |
| Capacity | 635 Ltr | 653 Ltr | 620 Ltr | 657 Ltr | 680 Ltr | 653 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 3 | NA | NA | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 20 Years | 20 Years | 9 Years | 20 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad