Ad




| Model No | GL-B221ABPX |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | LG GL-B221ABPX 215 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 215 Litres |
| Cooling Technology | Solar Smart |
| Energy Rating | 4 |
| Air Flow Type | Multi AirFlow System |
| Interiors lamp | Led |
| Shelf Material | 1 |
| Door Lock | Yes |
| Color | Blue |
| Handle Type | Ariana |
| No. of Compressors | 1, Smart Inverter Compressor |
| Stabilizer Free Operation | Yes |
| Refrigerant | Eco friendly |
| Remote | No |
| Shelf Material(Freezer) | 1 |
| Freezer Shelf | Tempered Glass |
| Freezer Lamp | Led |
| Freezer Location | Top |
| Ice Tray | 2 |
| Icemaker Type | Fastest Ice Making |
| Vegetable Basket | 21 Litres |
| Egg Cum Ice Tray | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | (Removal) |
| Moist Balance Crisper | Yes |
| Humidity Controller | Yes |
Ad
| Width | 591 mm |
| Depth | 638 mm |
| Height | 1230 mm |
| Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 10 Years |
![]() LG GL-B221ABPX 215 Ltr Single Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T182XU8 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1, Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | 1 | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | NA |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 1 | 2 | 2 | 3 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Blue | Luxe Brown | White | Star Flower Blue | Elegant Inox | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 20 Years | NA |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | NA |
Ad
Ad

Ad