Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Title | LG Gl-R372JPZN Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Model No | Gl-R372JPZN |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 335 litres |
| Color | Shiny Steel |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Display | LED |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Yes |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Drawers | Yes |
| Power Supply | 230 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1700 mm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 685 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() LG Gl-R372JPZN Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV CNV 305 ELT 292 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool FP 263D Protton Ro 240 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() Samsung RT28T3523S8 244 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Unknown | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | NA | 3 | 4 | NA | 3 | 2 |
| Capacity | 335 Ltr | 292 Ltr | 440 Ltr | 240 Ltr | 244 Ltr | 360 Ltr |
| Energy Rating | 4 | 4 | 3 | 4 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 5 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | NA | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | NA | 1Year |
Ad
Ad
Ad