Ad





| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooling Technology | Door Cooling |
| Title | LG GR-H812HLHU 630 Ltr Double Door Refrigerator |
| Brand | LG |
| Model No | GR-H812HLHU |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 630 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | Shiny Steel |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Material | Tempered glass Shelf |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Sensors | Digital Sensors |
| Shelf Material | Tempered glass Shelf |
| Icemaker Type | Moving Twist Ice Tray |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Shelves | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Power Supply | 100 |
| Deodorizer | Yes |
| Height | 1840 mm |
| Width | 860 mm |
| Depth | 730 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() LG GR-H812HLHU 630 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 5 |
| Capacity | 630 Ltr | 700 Ltr | 670 Ltr | 500 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | 3 | NA | 3 | 3 | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 5 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad