Ad



| Refrigerator Type | Single Door Refrigerator |
| Model No | GLDC212SZWT2JC |
| Title | Lloyd GLDC212SZWT2JC 195 L Direct Cool Single Door Refrigerator |
| Brand | Lloyd |
| Defrosting Technology | Direct Cool Auto Defrost |
| Capacity | 195 Liters |
| Cooling Technology | Direct Cool Technology |
| Air Flow Type | Natural Convection |
| No. of Compressors | 1 |
| Interiors lamp | LED |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Big Bottle Storage |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Zephyr Wine Finish |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | Yes |
| Color | Zephyr Wine |
| Sensors | Temperature Sensors |
| Stabilizer Free Operation | Yes |
| Home Inverter Connect | Yes |
| Quick Ice Making | Yes |
| Fleximax Design | Yes |
| Base Stand with Drawer | Yes |
| Shelf Material(Freezer) | Plastic Shelf |
| Freezer Lamp | No |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | No |
| Icemaker Type | Ice Tray |
| Vegetable Basket | Yes (Vegetable & Fruit Drawer) |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Shelves | 2 |
| Sliding Basket | No |
| Drawers | 1 |
| No. Of Shelves | 2 |
| Power Supply | 230V, 50Hz |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Cooling Refrigerant | R600a |
Ad
| Deodorizer | No |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Width | 571 mm |
| Depth | 665 mm |
| Height | 1195 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual, Warranty Card, Ice Tray |
| Warranty | 1 Year on Product, 10 Years on Compressor |
![]() Lloyd GLDC212SZWT2JC 195 L Direct Cool Single Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | Whirlpool WDE 205 CLS PLUS 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Fixed Speed | Digital Inverter Compressor | 1 | 1 | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Zephyr Wine | Luxe Brown | White | Wine Azalea | Star Flower Blue | Elegant Inox |
| Compressor Warranty | 10 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad





Ad