Ad



| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | MarQ 190DD5SMQBP-HDA 190 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | MarQ |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 190 Litres |
| Energy Rating | 5 |
| Model No | 190DD5SMQBP-HDA |
| Air Flow Type | Multi Air Flow Type |
| Water Dispenser | No |
| Color | Blue |
| Ice Dispenser | No |
| No. of Compressors | 1 |
| Stabilizer Free Operation | Yes |
| Temperature Control | Knob I Micom |
| Refrigerant | R600a |
| Energy Save | Yes |
| Noise Level | Quiet Operation |
| Freezer Location | Top |
| Ice Tray | Movable Twist |
| Icemaker Type | Faster Ice Making |
| Shelves | Spill-Proof Tempered Glass Shelves |
| Egg Tray | Yes |
| Gasket Type | Removable |
| Power Supply | 220 |
Ad
| Deodorizer | Yes |
| Width | 568 mm |
| Depth | 678 mm |
| Height | 1197 mm |
| Package Contents | Refrigerator, User Manual & Warranty Card |
| Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
![]() MarQ 190DD5SMQBP-HDA 190 Ltr Single Door Refrigerator | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Blue Star Chf100 100 Ltr Deep Freezer Refrigerator | Whirlpool WDE 205 CLS PLUS 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T172YS8 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | 1 | Digital Inverter Compressor | 1 | 1 | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 |
| No Of Shelves Freezer | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Colors | Blue | Luxe Brown | White | Wine Azalea | Star Flower Blue | Elegant Inox |
| Compressor Warranty | 5 Years | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 20 Years |
| warranty | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year | 1 Year |
Ad
Ad
Ad