Ad





| Refrigerator Type | Side-by-Side |
| Cooling Technology | Intelligent Inverter Technology |
| Title | MarQ 563GSMQBG 563 Ltr Side-by-Side Refrigerator |
| Brand | MarQ |
| Model No | 563 |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 563 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Exterior Finish | Premium Glass Door |
| Door Lock | Yes |
| Color | Black Glass |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Display | Yes |
| Sensors | 7 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Bottom |
| Icemaker Type | Ice Twister |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Toughened Glass |
| Vegetable Basket | Large |
| Sliding Basket | Yes |
| Drawers | Yes |
| No. of Doors | 2 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 900 mm |
| Height | 1770 mm |
| Depth | 660 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Marq 563GSMQBG 563 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT42M553ES8 415 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool If 455 Elite 440 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF INV 375 ELT 360 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Whirlpool IF455 ELT 3S 440 Ltr Double Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Digital Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 4 | 3 | 4 | 2 | 4 |
| Capacity | 563 Ltr | 415 Ltr | 440 Ltr | 500 Ltr | 360 Ltr | 440 Ltr |
| Energy Rating | NA | 4 | 3 | 3 | 4 | 3 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 5 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad