Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | MarQ 195BD3MQR 195 Ltr Single Door Refrigerator |
| Model No | 195 |
| Brand | MarQ |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 195 litres |
| Interior Lamp | Led |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Lock | Yes |
| Color | Wine Coral |
| Sensors | Eco-friendly |
| Icemaker Type | Normal Ice Tray |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 3 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 1 |
| Shelves | Toughened Glass |
| Sliding Basket | Yes |
| Height | 1170 mm |
| Width | 540 mm |
| Depth | 665 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Marq 195BD3MQR 195 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD AXIS 196 WRF 2.2 181 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD Champ 114 WRF 1.2 99 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19T21CARH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19M10C1RH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19T241BSE 192 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 |
| Capacity | 195 Ltr | 181 Ltr | 99 Ltr | 192 Ltr | 192 Ltr | 192 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 |
| Compressor Warranty | 5 Years | 5 Years | 5 Years | 10 Years | 5 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad