Ad





| Cooling Technology | Adaptive Inverter Technology |
| Refrigerator Type | Triple Door |
| Title | Motorola 533AFDMTB 533 Ltr Triple Door Refrigerator |
| Model No | 533 |
| Brand | Motorola |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 533 litres |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Color | Black Matte |
| Water Dispenser | Yes |
| Shelf Bottle | 2 |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | VCM |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | TruSmart Sensors |
| Icemaker Type | Twist Ice Maker |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Bottom |
| Express Freezing | Yes |
| Vegetable Basket | Pull Out Tray |
| Shelves | Toughened Glass |
| No. of Doors | 3 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Sliding Basket | Yes |
| Height | 1816 mm |
| Width | 794 mm |
| Depth | 705 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments |
![]() Motorola 533AFDMTB 533 Ltr Triple Door Refrigerator | ![]() LG GC-B247SLUV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Samsung RT65K7058BS 670 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5001M9 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Whirlpool IF CNV 515 500 Ltr Double Door Refrigerator | ![]() Samsung RS72R5011B4 700 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Inverter Linear Compressor |
| No Of Shelves | NA | NA | 4 | 5 | 4 | 4 |
| Capacity | 533 Ltr | 687 Ltr | 670 Ltr | 700 Ltr | 500 Ltr | 700 Ltr |
| Energy Rating | NA | NA | 3 | NA | 3 | NA |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 20 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad
Ad