Ad





| Refrigerator Type | Single Door |
| Model No | RR21T2G2YDX |
| Title | Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 198 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Interior Lamp | Led |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Solid |
| Door Lock | Yes |
| Color | LUXE BROWN |
| Sensors | R-600a |
| Icemaker Type | Normal Ice Tray |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| No. of Shelves | 2 |
| No. of Doors | 1 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Shelves | Glass |
| Power Supply | 220 v |
| Width | 568 mm |
| Depth | 710.5 mm |
| Height | 1216.1 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 205 IM POWERCOOL PRM 4S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Godrej RD 1903 PTI 33 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 215 Impro Roy 3S 200 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 IMPRO ROY 4S 215 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Whirlpool 230 ICEMAGIC PRO PRM 5S 215 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 2 | NA | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Capacity | 198 Ltr | 190 Ltr | 190 Ltr | 200 Ltr | 215 Ltr | 215 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 4 | 3 | 3 | 4 | 5 |
| Compressor Warranty | 20 Years | 5 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad