Ad





| Cooling Technology | Triple Cooling, Digital Inverter Technology |
| Refrigerator Type | French Door |
| Title | Samsung RF50K5910B1 594 Ltr French Door Refrigerator |
| Brand | Samsung |
| Defrosting Technology | Frost Free |
| Capacity | 594 litres |
| Model No | RF50K5910B1 |
| Air Flow Type | MUlti Air Flow |
| Door Lock | Yes |
| Water Dispenser | Water Tank Type |
| Shelf Bottle | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Exterior Finish | Modern Graphite |
| Interior Lamp | Led |
| Exterior Display | Yes |
| No. of Compressors | Yes |
| Color | Black Matt |
| Sensors | Yes |
| Shelf Material | Yes |
| Icemaker Type | Twist and Serve |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Vegetable Basket | Yes |
| Shelves | Yes |
| Sliding Basket | Yes |
| No. of Doors | 4 |
| Drawers | Yes |
| No. of Shelves | 4 |
| No. of Bottle Shelves | 2 |
| Power Supply | 130 |
| Deodorizer | Yes |
| Width | 795 mm |
| Depth | 745 mm |
| Height | 1920 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Samsung RF50K5910B1 594 Ltr French Door Refrigerator | ![]() LG GC-M22FAGPL 594 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Haier HRT-683GOGU1 Vogue 598L Grey Onlyx Glass 3-Door Convertible Fridge | ![]() LG GC-M247UGLN 679 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() LG GC-M247CLBV 687 Ltr Side-by-Side Refrigerator | ![]() Voltas Beko RSB65GF 634 Ltr Side-by-Side Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | 4 | 4 | 3 | 4 | NA | 4 |
| Capacity | 594 Ltr | 594 Ltr | 598 Ltr | 679 Ltr | 687 Ltr | 634 Ltr |
| Energy Rating | NA | NA | 3 | NA | NA | 4 |
| Compressor Warranty | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 10 Years | 12 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 2Years | 1Year | 1Year | 2Years |
Ad
Ad





Ad