Ad





| Cooling Technology | Direct Cool |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Title | Whirlpool 205 IM PC Roy 3S 190 Ltr Single Door Refrigerator |
| Model No | 205 |
| Brand | Whirlpool |
| Defrosting Technology | Direct Cool |
| Capacity | 190 litres |
| Air Flow Type | Yes |
| Color | Wine Exotica |
| Water Dispenser | No |
| Shelf Bottle | Yes |
| Interior Lamp | Yes |
| Exterior Finish | High Gloss Finish |
| Exterior Display | No |
| Door Lock | Yes |
| Sensors | Eco friendly |
| Icemaker Type | Double Twist Ice Tray |
| Freezer Lamp | Yes |
| Freezer Location | Top |
| Express Freezing | Yes |
| Shelves | Yes |
| Power Supply | Ac 240 V |
| Height | 1324 mm |
| Width | 536 mm |
| Depth | 619 mm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Power Cord, Attachments. |
![]() Whirlpool 205 IM PC Roy 3S 190 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR19M10C1RH 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR20T1Z2YU2 192 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR24T285YCR 230 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR21T2G2YDX 198 Ltr Single Door Refrigerator | ![]() Samsung RR22T382XR8 215 Ltr Single Door Refrigerator | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Compressor | Smart Inverter Compressor | Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Digital Inverter Compressor | Smart Inverter Compressor |
| No Of Shelves | NA | 3 | 2 | 3 | 2 | 2 |
| Capacity | 190 Ltr | 192 Ltr | 192 Ltr | 230 Ltr | 198 Ltr | 215 Ltr |
| Energy Rating | 3 | 1 | 3 | 3 | 3 | 4 |
| Compressor Warranty | 5 Years | 5 Years | 10 Years | 20 Years | 20 Years | 10 Years |
| warranty | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year | 1Year |
Ad
Ad





Ad