LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV . The price of LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV is 56490 and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is 57990. LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV is available in 43 Inch size, Television type 4 and 60 Hz Television whereas Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV is available in 55 Inch size, Television type NA and 50 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV and Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV .
LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV Vs Sony BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV Comparison Overview
Key HighlightsLG43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TVSonyBRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV
BrandLGSony
Price5649057990
Screen Size43 Inch55 Inch
Televisions Type4NA
Brand
LG
NA
Model
LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV
Warranty
1 years
Operating System
LG webOS 24
Type
4
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
Refresh Rate
60
Size Diagonal
43 inch
Local Dimming
Resolution
840x2 pixels
Physical Design
Design
Gallery Design (Bezel-less)
Dimensions
968x635 pixels
Stand Colour
Black
Colour
Black
Weight With Stand
9.7 kg
Video
Upscaling
Yes, AI Super Upscaling 4K
Video Formats Supported
Asf, AVCHD, AVI, DAT, H.264, H.265, M4V, MOV, MP4, MPEG-4, VOB, WMV, Xvid
Audio
Sound Type
2.0
Audio Formats Supported
AAC, AC3(Dolby Digital), EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA
Total Speaker Output
20 w
Smart Tv Features
Other Smart Features
Netflix, Prime Video, Apple TV, Disney+, LG Channels, LG ThinQ
Smart TV
RAM
ROM
Bluetooth
Yes, BT 5.1
Voice Recognition
Connectivity Ports
HDMI Ports
3
NFC Ports
MHL Enabled
USB Supports
USB Ports
2
RCA Output Ports
VGA Input Ports
Remote
Universal Control Present
Yes, Magic Motion Remote
Remote Type
Magic Remote MR24
Touch Controls Present
Power Supply
Voltage Requirement
240 V
Frequency Requirement
50
60 Hz