LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV Vs TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV Comparison
share-icon
Comparos.In brings you, comparison of LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV and TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV . The price of LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV is 56490 and TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV is 45990. LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV is available in 43 Inch size, Television type 4 and 60 Hz Television whereas TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV is available in 55 Inch size, Television type QLED and 60 Hz Television. Apart from prices, you can also find detailed comparisons of these Televisions based on touch control, curved tv, convenience features like screen type, smart tv feature and warranty. Comparisons between these Televisions have been carried out to help you make the correct buying decision between LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV and TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV .
LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV Vs TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV Comparison Overview
Key HighlightsLG43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TVTCL55C61B 55 Inch QLED 4K TV
BrandLGTCL
Price5649045990
Screen Size43 Inch55 Inch
Televisions Type4QLED
Brand
LG
TCL
Model
LG 43QNED82T6A 43 Inch QNED AI 4K Smart TV
TCL 55C61B 55 Inch QLED 4K TV
Box Contents
1
Warranty
1 years
2
Slim TV
Yes
Yes
Operating System
LG webOS 24
Type
4
QLED
Display
Other Display Features
HDR (High Dynamic Range)
4
Refresh Rate
60
60 hz
Size Diagonal
43 inch
55 inch