Ad





| Brand | TCL |
| Model | TCL 55C6K Premium QD-MiniLED TV |
| Box Contents | Television, Remote Control, 2 x AAA Batteries, Stand Mount, AC Power Cord, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | QD‑MiniLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 3840x2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Yes (QD‑MiniLED with Precise Dimming up to 180–512 zones) |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Ultra-slim frame |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 12.2 kg |
| Upscaling | Yes (AI 4K upscaling via AiPQ Pro processor, MEMC 120 Hz) |
| Video Formats Supported | MPEG, MPEG‑2, MPEG‑4, H.264, H.265, AVI, MKV, MP4, MOV, WMV, FLV, AVS |
| Sound Type | 2.1 |
| Audio Formats Supported | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, DTS Virtual X, PCM |
| Total Speaker Output | 40 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, YouTube, SonyLIV, JioCinema, Apple TV, IMAX Enhanced, Game Mode (Game Master), Gamebar, Quick Settings, AMD FreeSync Premium, 4K 144Hz VRR, ALLM, Superwide Gameview, AI ClarityMaster, AI ContrastMaster, AI ColorMaster, AI MotionMaster, AI Art Agent, AI Gaming Agent, AI Cinematic Agent, AirPlay 2, Chromecast built‑in, Google TV updates, Hands‑free Voice Control |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 3 gb |
| ROM | 32 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.4) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant, Hands‑free) |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes (Voice Smart Remote with Google Assistant) |
| Remote Type | Voice Smart Remote |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby |
![]() 55C6K Premium QD-MiniLED TV | ![]() H55C95EUX Haier C95 OLED 140cm (55) Google TV | Sound By Harman Kardon | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 144 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 50 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels |
| Screen Type | QD‑MiniLED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 55 Inch | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad