Ad





| Brand | TCL |
| Model | TCL 55C72K Premium QD-MiniLED TV |
| Box Contents | Television, Remote Control, 2 x AAA Batteries, Stand Mount, AC Power Cord, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | QD-MiniLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 3840x2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 |
| Size Diagonal | 55 inch |
| Local Dimming | Yes (QD-MiniLED with Precise Dimming) |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Ultra-slim frame |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 14.1 kg |
| Upscaling | Yes (AI 4K upscaling via AiPQ Pro processor) |
| Video Formats Supported | VP8, VP9, H.265, H.264, MPEG‑1/2/4, AV1, AVI, MKV, MP4, MOV, WMV, FLV |
| Sound Type | 2.1 |
| Audio Formats Supported | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos |
| Total Speaker Output | 60 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, JioCinema, Zee5, YouTube, Apple TV, Game Mode (Game Master), Gamebar, Quick Settings, AMD FreeSync Premium, 4K 144Hz VRR, ALLM, Superwide Gameview, AI ClarityMaster, AI ContrastMaster, AI ColorMaster, AI MotionMaster, AI Art Agent, AI Gaming Agent, AI Cinematic Agent |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 3 gb |
| ROM | 32 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.4) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant, Hands‑free) |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes (Standard Smart Remote) |
| Remote Type | Standard Smart Remote |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby |
![]() 55C72K Premium QD-MiniLED TV | ![]() H75M92FUX New M92 Series 189cm(75) QD-Mini LED Smart AI Google TV | ![]() OLED65G3PSA LG OLED evo 164cm (65) TV (G3) | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() BRAVIA 2 K-55S25 55 inch UHD Smart LED TV | ![]() 50UQ8040PSB 50 Inch UHD Smart LED TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 144 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 165 Hz | 50 Hz | 60 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 3840 x 2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels |
| Screen Type | QD-MiniLED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 55 Inch | 75 Inch | 65 Inch | 97 Inch | 55 Inch | 50 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad