Ad





| Brand | TCL |
| Model | TCL 75C72K Premium QD-MiniLED TV |
| Box Contents | Television, Remote Control, 2 x AAA Batteries, Stand Mount, AC Power Cord, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 3 years |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | QD-MiniLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | 3840x2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 |
| Size Diagonal | 75 inch |
| Local Dimming | Yes (QD-MiniLED with Precise Dimming up to 1024 zones) |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Ultra-slim frame |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 26.6 kg |
| Upscaling | Yes (AI 4K upscaling via AiPQ Pro processor) |
| Video Formats Supported | VP8, VP9, H.265, H.264, MPEG‑1/2/4, AV1, AVI, MKV, MP4, MOV, WMV, FLV |
| Sound Type | 2.1 |
| Audio Formats Supported | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos |
| Total Speaker Output | 60 w |
| Other Smart Features | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, JioCinema, Zee5, YouTube, Apple TV, Game Mode (Game Master), Gamebar, Quick Settings, AMD FreeSync Premium, 4K 144Hz VRR, ALLM, Superwide Gameview, AI ClarityMaster, AI ContrastMaster, AI ColorMaster, AI MotionMaster, AI Art Agent, AI Gaming Agent, AI Cinematic Agent |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 3 gb |
| ROM | 32 gb |
| Bluetooth | Yes (Version 5.4) |
| Voice Recognition | Yes (Google Assistant, Hands‑free) |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 1 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes (Standard Smart Remote) |
| Remote Type | Standard Smart Remote |
| Touch Controls Present | NA |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption Standby |
![]() 75C72K Premium QD-MiniLED TV | ![]() OLED97G56LA LG OLED evo AI 245cm (97) TV (G5) | ![]() 70UT80406LA 70 Inch 4K UHD AI Smart TV | ![]() 86QNED8CA6A 86 Inch QNED 8CA Smart TV | ![]() BRAVIA 8 II K-65XR80M2 65 Inch OLED Google TV | ![]() BRAVIA 8 II K-55XR80M2 55 Inch OLED Google TV | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 144 Hz | 165 Hz | 60 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels | 3840x2160 Pixels |
| Screen Type | QD-MiniLED | NA | NA | Smart LED | OLED | OLED |
| Size Diagonal | 75 Inch | 97 Inch | 70 Inch | 86 Inch | 65 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad