Ad





| Brand | TCL |
| Model | TCL C755 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65C755) |
| Box Contents | 1 |
| Warranty | 2 |
| Slim TV | Yes |
| Operating System | Google TV |
| 3D TV | No |
| Curved TV | No |
| Type | QLED |
| Internet Access | Yes |
| Other Display Features | IMAX Enhanced, 96% DCI-P3, 500+ Local Dimming Zones, Full Array Local Dimming |
| Refresh Rate | 144 |
| Size Diagonal | 65 inch |
| Local Dimming | Yes |
| Resolution | 3840x2160 pixels |
| Design | Slim TV |
| Dimensions | 1444x835 pixels |
| Stand Colour | Black |
| Colour | Black |
| Weight With Stand | 22.5 kg |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Video Formats Supported | H.264, H.265, MPEG1/2/4 |
| Sound Type | Dolby Atmos, DTS-HD, DTS Virtual:X |
| Audio Formats Supported | MP3, MKV, |
| Total Speaker Output | 50 w |
| Other Smart Features | Game Master 2.0, Video Chat |
| Smart TV | Yes |
| RAM | 3 gb |
| ROM | 32 gb |
| Bluetooth | Yes |
| Voice Recognition | Yes |
| HDMI Ports | 4 |
| NFC Ports | No |
| MHL Enabled | No |
| USB Supports | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Component Output Ports | |
| RCA Output Ports | |
| RF Input Ports | |
| VGA Input Ports |
| Universal Control Present | Yes |
| Remote Type | Smart Remote |
| Touch Controls Present | No |
| Voltage Requirement | |
| Frequency Requirement | 50 |
| Power Saving Mode | Yes |
![]() C755 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65C755) | ![]() OLED77G56LA LG OLED evo AI 195cm (77) TV (G5), a11 Gen2 AI Processor 4K, VRR 165Hz Refresh Rate, Dolby Vision & Atmos | ![]() OLED65C6XLA 164 cm (65) LG OLED evo AI C6 4K Smart TVOLED65C6XLA with α11 AI Processor Gen3, with Dolby Vision & Atmos 2026 | ![]() 65QNED85BLA 164 cm (65) LG QNED evo AI 4K MiniLED TV | ![]() K-55S25BM2 BRAVIA 2 II | S25BM2/S25EM2 | 4K Processor X1™ | 4K Ultra HD | ![]() 139 cm (55) LG OLED evo AI 4K Smart TV OLED55C6PLA | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Refresh Rate | 144 Hz | 165 Hz | 120 Hz | 120 Hz | 60 Hz | 120 Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels | 4K Ultra HD (3840 x 2160) Pixels |
| Screen Type | QLED | NA | NA | NA | NA | NA |
| Size Diagonal | 65 Inch | 77 Inch | 65 Inch | 65 Inch | 55 Inch | 55 Inch |
| Hdmi Ports | 4 | NA | NA | 4 | 4 | 4 |
| Usb Supports | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes | Yes |
Ad






Ad
Ad
Ad
Ad