Haier HTW85-186S 8.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG P7015SRAY 7.0 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
Godrej WF EON 6010 PAEC 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
Bosch WAK20164IN 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB TL- RCG 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG T70SKSF1Z 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung WW60R20EKMW 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
LG FHM1065ZDL 6.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Ad





| Capacity | 7 kg |
| Control | Fully Automatic |
| Type | Front Load |
| Color | Shadow Grey |
| Model No | AMARA 7010W |
| Brand | Hafele |
| Display | White LED Display |
| Transparent Window | Yes |
| Type of Control | Knob Control |
| Tempered Glass Window | Transparent |
| Hot/Cold Water Inlet | Cold Water Inlet |
| Auto Balance System | Yes |
| Cotton | Yes |
| Wool | Yes |
| Delicate | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Start / Stop / Pause | Yes |
| Wash | Yes |
| Rinse | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Anti-Foam Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Drum Material | Stainless Steel |
| End of cycle indicator | Yes |
| Voltage | 220 |
| Frequency | 50 hz |
| Spin | Yes |
| Spin Speed | |
| Spin Window | Yes |
| Max Spin Speed | 1200 rpm |
| Package Contents | Main Unit, User Manual, Warranty Card, Inlet & Outlet Pipes |
| Warranty | 3 |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
![]() Amara 7010W 7Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine | ![]() Diva Aqua VX 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine | ![]() TL65SDR 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine | ![]() TL-RDS Aqua 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine | ![]() Diva Aqua SX 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine | ![]() TL- RCG 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Machine Type | Front Load | Front Load | Top Load | Top Load | Front Load | Top Load |
| Control | Fully Automatic | Fully Automatic | Fully Automatic | Fully Automatic | Fully Automatic | Fully Automatic |
| Warranty | 3 years | 2 years | 2 years | 2 years | 2 years | 2 years |
Ad


Ad





Ad
Ad