Haier HTW85-186S 8.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG P7015SRAY 7.0 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
Godrej WF EON 6010 PAEC 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
Bosch WAK20164IN 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB TL- RCG 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG T70SKSF1Z 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung WW60R20EKMW 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
LG FHM1065ZDL 6.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Ad

| Model No | Ace XL |
| Type | Top Load |
| Brand | Whirlpool |
| Capacity | 9.5 Kgs |
| Control | Semi Automatic |
| Color | Royal Purple/Coral Red |
| Type of Control | Jog dial |
| Wash Motor | 375 Watts |
| KNOB | 4 |
| Lid Material | Plastic |
| No of Wash Program | 5 |
| Pulsator | Yes |
| Drain | Yes |
| Dryer Type | Max Dry |
| Buzzer | Yes |
| Control System | Jog Dial |
| Lint Collector | Yes |
| Jog Dial | Yes |
| Drum Material | Plastic |
| Inner Tub | Plastic |
| Width | 940 mm |
| Depth | 567 mm |
| Height | 1020 mm |
Ad
| Voltage | 230 Volt |
| Frequency | 50 Hz |
| Lint Filter | Yes |
| Spin | Yes |
| Spin Motor | 250 Watts |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Package Contents | Washing Machine, 2 Inlet Hose, Drain Hose, Span Ring, Warranty Card, User Manual |
| Warranty | 1 Year |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
![]() Ace XL 9.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine | HTW85-186S 8.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine | ![]() WT80B3560GB 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine | P7025SBAY 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine | VH-J115W-IND 10.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine | |
|---|---|---|---|---|---|
| Machine Type | Top Load | NA | NA | NA | NA |
| Control | Semi Automatic | Semi Automatic | Semi Automatic | Semi Automatic | Semi Automatic |
| Warranty | 1 Year | 1 Year | 2 Year | 2 Years | 1 Year |
Ad
Ad

Ad
Ad