Haier HTW85-186S 8.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG P7015SRAY 7.0 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine
Godrej WF EON 6010 PAEC 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
Bosch WAK20164IN 7 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
IFB TL- RCG 6.5 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
V/S
LG T70SKSF1Z 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine
Samsung WW60R20EKMW 6 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
V/S
LG FHM1065ZDL 6.5 Kg Fully Automatic Front Load Washing Machine
Ad


| Capacity | 7.5 Kgs |
| Control | Semi Automatic |
| Type | Top Load |
| Color | Grey |
| Model No | WTT75DGRT |
| Brand | Voltas Beko |
| Fault Diagnosis (digital display) | No |
| Transparent Window | Yes |
| Display | No |
| Type of Control | IPX4 Control Panel |
| Temperature Range | NA |
| Tempered Glass Window | Yes |
| Heater Type | NA |
| Hot/ Cold Water inlet | Yes |
| Window(Glass Type) | Transparent |
| Auto Balance System | NA |
| Easy Care | Yes |
| Quick | Yes |
| Cotton | Yes |
| Other Wash Modes | Gentle, Normal, Heavy |
| No of Wash Program | 4 |
| Only Spin | Yes |
| Mixed Fabric | NA |
| Wool | Yes |
| Delay | Yes |
| Delicate | Yes |
| 3-Step Wash | Yes |
| Eco Wash | Yes |
| Start / Stop / Pause | Yes |
| Water Consumption | NA |
| Wash | Yes |
| Wash Window | Yes |
| Rinse | Yes |
| Drain | Yes |
| Daily Wash | Yes |
| Anti-Foam Control | NA |
| Child Lock | No |
| Fuzzy logic | NA |
| Drum Material | Plastic |
| Height | 970 mm |
| Width | 830 mm |
| Depth | 480 mm |
Ad
| End of cycle indicator | Yes |
| Indicators & Notification | Yes |
| Energy Consumption (kWh) | NA |
| Operating Current | NA |
| Voltage | 230 Volt |
| Frequency | 50 Hz |
| Spin | Yes |
| Spin Speed | 1300 RPM |
| Spin Window | Yes |
| Max Spin Speed | 1300 RPM |
| Package Contents | Washing Machine, Water Inlet Pipe, Hose Drain Pipe, User Manual, Warranty Card |
| Warranty | 2 Years Comprehensive + 3 Years on Motor |
| Not Covered in Warranty | physical Damage |
![]() WTT75DGRT 7.5 kg Semi Automatic Washing Machine | HTW85-186S 8.5 Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine | ![]() WT80B3560GB 8 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine | ![]() 8.5 kg Semi Automatic Top Load Washing Machine | P7025SBAY 7 Kg Fully Automatic Top Load Washing Machine | |
|---|---|---|---|---|---|
| Machine Type | Top Load | NA | NA | NA | NA |
| Control | Semi Automatic | Semi Automatic | Semi Automatic | Semi Automatic | Semi Automatic |
| Warranty | 2 Years | 1 Year | 2 Year | 2 Year | 2 Years |
Ad
Ad
Ad
Ad