Ad





| Brand | Pureit |
| Height | 37 cm |
| Width | 31 cm |
| Depth | 32 cm |
| Weight | 9.5 kg |
| Total Capacity | 7 l |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Excell Plus | ![]() Prime Star B | ![]() Grand Star | ![]() Grand Plus-B | ![]() Crystal Star | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 7 L | 7 L | 9 L | 9 L | 9 L | 11 L |
| Power Requirement | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | 250 | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV | RO + UV | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank + Copper | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank |
Ad
Ad
Ad