Ad





| Brand | Pureit |
| Material | Non-toxic |
| Height | 61 cm |
| Width | 24 cm |
| Depth | 38 cm |
| Weight | 7.3 kg |
| Total Capacity | 6 l |
| Filter Type | Pre-Sediment Filter, Pre-RO Carbon Filter, Mini Filter,Reverse Osmosis Membrane, Micro Filtration Membrane/UV and Post-RO Carbon Filter |
| Membrane Type | RO Membrane |
| Purification Stages | 6 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | Yes |
| Filtration Capacity | 12 lph |
| Filter Life | 4000 months |
| Power Requirement | AC 230-240V |
| Voltage | 240 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Grand Plus ZW | ![]() Maxx Alkaline | ![]() Grand Plus-B | ![]() Ace Extra Ace Alkaline | ![]() Pride Plus | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 6 L | 9 L | 7 L | 9 L | 8 L | 8 L |
| Power Requirement | AC 230-240V | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 140-250 V AC, 50-60 Hz | 250 | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV | RO + UV + UF + TDS | UV + UF + Alkaline | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS Control + Alkaline + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS |
Ad
Ad
Ad