Ad
Key Specs
Capacity
1.5 Ton
Energy Rating
3 Star
Type
Split
Ad





| AC Type | Split |
| Capacity (Ton) | 1.5 ton |
| Star Rating | 3 stars |
| Inverter Technology | No |
| Cooling Capacity (W) | 5120 W |
| Power Input (W) | 1450 W |
| Brand | Voltas |
| Product Title | Voltas 183 JZJ 1.5 Ton 3 Star Split AC |
| Model Number | 183 JZJ |
| Power Requirements | AC 230 V, 50 Hz, Single |
| Color | White |
| Control Console | Remote control |
| 100% Cooling Capacity (W) | 5120 W |
| Air Flow Rate (CFM) | 500.29 CFM |
| Timer | On-Timer: Off-Timer: |
| Front Panel Display | Yes |
| Auto Clean | No |
| Auto Restart | Yes |
| Dry Mode | No |
| Turbo Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Auto Air Swing | Present |
| Selectable Swing | Yes |
| Anti-Bacterial Filter | No |
| Main Unit Condenser Coil | Copper |
| Remote Control Details | LCD Remote |
| Product Warranty | 1 years |
| Compressor Warranty | 5 years |
| Installation Included | Installation of Air-conditioner is charged extra to customer at the time of installation and needs to be paid directly to the service engineer. |
![]() 183 JZJ 1.5 Ton 3 Star Split AC | ![]() GSC 12NTC3-WTA 1 Ton 3 Star Split AC | ![]() AR12NV3HDTR 1 Ton 3 Star Inverter Split AC | ![]() LS-Q18HNYA 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC | ![]() GIC 15STC3-WTA 1.25 Ton 3 Star Inverter Split AC | ![]() AR18TV3JFMCNNA 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton | 1.25 Ton | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | Split | Split | Split |
| Energy Rating | 3 Star | 3 Star | 3 Star | 4 Star | 3 Star | 3 Star |
Ad






Ad
Ad
Ad