Ad
Key Specs
Capacity
1.5 Ton
Energy Rating
5 Star
Type
Split
Ad



| Star Rating | 5 |
| Title | 4503581 1.5 Ton 5 star SmartAir Inverter AC |
| AC Type | Split |
| Brand | Voltas |
| Capacity in tons | 1.5 Ton |
| Inverter Technology | SmartAir Inverter Compressor Technology |
| Indoor Noise Level | 46 dB |
| Power Requirements | 230 V, 50Hz |
| Power Input | 1270 W |
| EER | 5.0 W/W |
| Cooling Capacity | 1.5 Ton (4850 W, Min: 2425 W, Max: 5300 W) |
| 100 % Cooling Capacity | 4850 |
| Dimensions Indoor (W*H*D) | 960 x 317 x 235 mm |
| Dimensions Outdoor (W*H*D) | 835 x 555 x 295 mm |
| Timer | Yes, programmable timer |
| Front Panel Display | Yes, Hidden LED display |
| Auto Clean | Yes, Anti-Fungal feature |
| Auto Restart | Yes, resumes operation after power failure |
| Turbo Mode | Yes, Turbo Cooling |
| Sleep Mode | Yes, for energy-saving operation during sleep |
| Cool Mode | Yes, standard cooling mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Control Console | Smart Remote Control with Glow-in-the-Dark Buttons and App Connectivity |
| Color | White |
| Outdoor Unit Condenser Coil | 100% Copper with Anti-Corrosive Coating |
| Main Unit Condenser Coil | 100% Copper |
Ad
| Selectable Swing | 5-Way Air Swing (manual adjustment) |
| Auto Air Swing | Yes (automatic oscillation) |
| Remote | Yes |
| Remote Control | Yes, with LCD display, multiple functions, and Voltas Smart App connectivity |
| Warranty | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 5 Years on PCB, 10 Years on Compressor |
| Condenser Warranty | 10 Years |
![]() 4503581 1.5 Ton 5 star SmartAir Inverter AC | PW-Q24WUZA DUAL Inverter Window AC 2 Ton 5 Star with Convertible 4-in-1 Cooling and ThinQ Wi-Fi | ![]() Legend Neo Plus CAI24LN3R39F0 2 Ton 3 Star Inverter Split AC | ![]() ESF312HBEA 1 Ton 3 Star Split AC | ![]() XU12WKYF 1 Ton 5 Star Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton | 2 Ton | 2 Ton | 1 Ton | 1 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | window | Split | Split | Split |
| Energy Rating | 5 Star | 5 Star | 3 Star | 3 Star | 5 Star |
Ad
Ad
Ad
Ad