Ad
Key Specs
Capacity
1.5 Ton
Energy Rating
3 Star
Type
Split
Ad


| Star Rating | 3 |
| Title | 4503692 1.5 Ton 3 star Adjustable Inverter Split AC |
| AC Type | Split |
| Brand | Voltas |
| Capacity in tons | 1.5 Ton |
| Inverter Technology | Adjustable Inverter Compressor Technology |
| Indoor Noise Level | 44/43/42/38 dB |
| Power Requirements | 230 V, 50Hz |
| Power Input | 1490 W |
| EER | 3.80 W/W |
| Cooling Capacity | 1.5 Ton (5200 W) |
| 100 % Cooling Capacity | 5200 |
| Dimensions Indoor (W*H*D) | 800 x 292 x 222 mm |
| Dimensions Outdoor (W*H*D) | 835 x 595 x 300 mm |
| Timer | Yes, programmable timer |
| Front Panel Display | Yes, Hidden LED display |
| Auto Clean | Yes, Anti-Fungal feature |
| Auto Restart | Yes, resumes operation after power failure |
| Turbo Mode | Yes, Turbo Cooling |
| Sleep Mode | Yes, for energy-saving operation during sleep |
| Cool Mode | Yes, standard cooling mode |
| Refrigerant | R-32 |
| Control Console | Remote Control with Glow-in-the-Dark Buttons |
| Color | White |
| Outdoor Unit Condenser Coil | 100% Copper with Anti-Corrosive Coating |
| Main Unit Condenser Coil | 100% Copper |
Ad
| Selectable Swing | 2-Way Air Direction (manual adjustment) |
| Auto Air Swing | Yes (automatic oscillation) |
| Remote | Yes |
| Remote Control | Yes, with LCD display and multiple functions |
| Warranty | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 5 Years on PCB, 10 Years on Compressor |
| Condenser Warranty | Yes, 10 Years |
![]() 4503692 1.5 Ton 3 star Adjustable Inverter Split AC | ![]() ESF312HBEA 1 Ton 3 Star Split AC | ![]() XU12WKYF 1 Ton 5 Star Inverter Split AC | SRK 10YL-S 0.8 Ton Inverter Split AC | HSU13K-PYSC4BN-INV 1 Ton 4 Star Split Air Conditioner | |
|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton | 1 Ton | NA | 1 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | split | Split |
| Energy Rating | 3 Star | 3 Star | 5 Star | 3 Star | 4 Star |
Ad
Ad
Ad
Ad