Ad
| Brand | Blue Star |
| Material | HIPS |
| Control Type | Touch, Button |
| Suitable For | Room, Office |
| Portable | No |
| Height | 49.5 cm |
| Width | 34.5 cm |
| Depth | 18.5 cm |
| Weight | 5.5 kg |
| Coverage Area | 592 sqft |
| Ionizer | No |
| Air Flow Level | 675 cum_hr |
| Automatic Shut Off | Yes |
| Timer | Yes |
| Silent Mode | No |
| Other Convenience Features | UV Based Microbe Sterilize Technology |
| Child Lock | Yes |
| Power Consumption | 40 w |
| Other Power Features | Power Requirement - AC 230 V, 50 Hz |
| Warranty | 0 year |
| Country Of Origin | India |
Ad
Ad