Ad
Available Colors :
Gold
Graphite
Pacific B...
Silver
Variants:
Apple iPhone 12 Pro Max price in India starts from Rs 129900 for the 128 GB base variant which is double compared to the previous 64 GB base storage.
iPhone 12 Pro Max comes with a large Super Retina XDR OLED display at a size of 6.7-inch with a resolution of 1284 x 2778 at 458 pixels per inch wide colour gamut and a peak brightness of 1200 nits.
The iPhone 12 Pro Max is one of the fastest flagship smartphones with the custom Apple A14 Bionic chip paired with 6 GB of RAM. With the highly efficient SoC paired with a large 3687 mAh battery, the iPhone 12 Pro Max delivers amazing endurance. The new gen iPhone supports 22 W fast charging.
The iPhone 12 Pro Max comes with a triple 12 MP camera system with an improved 2.5x telephoto camera and adds an all-new LiDAR sensor for 3D scanning. The front camera is the same 12 MP affair with various sensors required for Face-ID.
The iPhone 12 Pro Max comes with all the latest connectivity standards including GPS, GLONASS, WiFi 6 and Bluetooth 5.0.
The iPhone 12 Pro Max is one of the greatest devices from Apple with unmatched performance and class-leading camera capabilities and one of the most premium feeling devices.
Pros: Performance, Dolby Vision HDR video, Build Quality, Battery Life, software support.
Cons: Lightning connector, 60 Hz display, iOS lacks multitasking features.
| Battery | 3687 mAh |
| Display | 6.7 inches |
| RAM | 6 GB |
| Operating System | iOS v14 |
| Launch Date | October 18, 2020 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | Yes |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 14 |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| Processor | 3.1 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 457 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1284 x |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 160.8 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 226 |
| Width | 78.1 mm |
| Colours | Gold, Silver, Graphite, Pacific Blue |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Optical Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Front Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 20 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| Audio Jack | Lightning |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Apple iPhone 12 Pro Max ₹ 1.26 Lakh | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inches |
| Battery | 3687 mAh |
| Front Camera | 12 MP |
| Ram | 6 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Hexa Core (3.1 GHz, Dual core, Firestorm + 1.8 GHz, Quad core, Icestorm) |
Ad






Ad
Ad
Ad