Ad
(Expected Price)
The Apple iphone 18 pro is a ₹1.09 Lakh smartphone from apple. It was released in 09/30/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.3 inch LTPO Super Retina XDR OLED display, a NA processor, a 48 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The iPhone 18 Pro has a sleek design. It features a 6.3 inch LTPO Super Retina XDR OLED display. It's N/A thick and weighs 230 g.
The iPhone 18 Pro features a 6.3 inch LTPO Super Retina XDR OLED display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The apple iPhone 18 Pro is powered by a NA processor. It's priced at ₹1.09 Lakh. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The iPhone 18 Pro has a 48 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The iPhone 18 Pro is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Display | 6.3 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 48 MP |
| Battery | 4000 mAh |
| Launch Date | 30 September 2026 (Expected) |
| Chipset | Apple |
| Fabrication | 2 nm |
| Display Type | LTPO Super Retina XDR OLED |
| Screen Size | 6.3 inch |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Weight | 230 g |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Flash | Yes |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Autofocus | Yes |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Internal Memory | 256 GB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G |
| VoLTE | Yes |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | No |
![]() Apple iPhone 18 Pro ₹ 1.09 Lakh | |
|---|---|
| Screen Size | 6.3 inch |
| Battery | 4000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 48 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad