Ad
Variants:
The Blackberry bold 9000 is a ₹5,499 smartphone from blackberry. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.6 inches display, a 624 MHz processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Bold 9000 has a sleek design. It features a 2.6 inches display. It's 14 mm thick and weighs 133 N/A.
The Bold 9000 features a 2.6 inches display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 222 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The blackberry Bold 9000 is powered by a 624 MHz processor. It's priced at ₹5,499. The processor is paired with 128 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Bold 9000 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Bold 9000 is equipped with a 1500 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1500 mAh |
| Display | 2.6 inches |
| RAM | 128 MB |
| Operating System | Blackberry v |
| Launch Date | May 1, 2008 |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Processor | 624 |
| Java | MIDP 2.0 |
| Pixel Density | 222 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 2.6 inches |
| Height | 114 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Weight | 133 |
| Width | 66 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 2 G |
| Talktime | 2 G |
| Expandable Memory | 8 GB |
| Internal Memory | 1 GB |
| Bluetooth | v2 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g |
| Music | 3.5 mm |
| MMS | Yes |
| Browser | Yes |
| Other Facilities | Organizer, Voice memo/dial |
| Phone Book | Practically Unlimited Entries and Fields, Photocall |
| SMS | Yes |
![]() Blackberry Bold 9000 ₹ 5,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.6 inches |
| Battery | 1500 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 128 MB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor | 624 MHz |
Ad






Ad
Ad
Ad