Ad
Available Colors :
WHITE
Variants:
The Samsung galaxy star 2 is a ₹4,890 smartphone from samsung. It was released in 07/29/2014 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 3.5 inches PMOLED display, a Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Galaxy Star 2 has a sleek design. It features a 3.5 inches PMOLED display. It's 11.8 mm thick and weighs 107 N/A.
The Galaxy Star 2 features a 3.5 inches PMOLED display with a resolution of 320 x, giving it a pixel density of 165 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The samsung Galaxy Star 2 is powered by a Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,890. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy Star 2 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Galaxy Star 2 is equipped with a 1300 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1300 mAh |
| Display | 3.5 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Launch Date | July 30, 2014 (Official) |
| Network | 2 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | 6815 |
| Graphics | Mali-400 |
| Processor | 1 GHz |
| Display Type | PMOLED |
| Pixel Density | 165 ppi |
| Screen Resolution | 320 x |
| Screen Size | 3.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 109.8 mm |
| Thickness | 11.8 mm |
| Weight | 107 |
| Width | 59.9 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Video Recording | 24 |
| Type | Li-ion |
| Talktime | 12 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 4 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer |
![]() Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | |
|---|---|
| Screen Size | 3.5 inches |
| Battery | 1300 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 512 MB |
| Rear Camera | 2 MP |
| Processor | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad