Ad
Variants:
The Blackview bv5500 plus is a ₹15,500 smartphone from blackview. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with Fast charging.
The BV5500 Plus has a sleek design. It features a 5.5 inches IPS LCD display. It's 14 mm thick and weighs 225 N/A.
The BV5500 Plus features a 5.5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 293 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The blackview BV5500 Plus is powered by a Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹15,500. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The BV5500 Plus has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The BV5500 Plus is equipped with a 4400 mAh. It supports fast charging and can be charged Fast.
| Battery | 4400 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 3 GB |
| Operating System | Android v10 (Q) |
| Launch Date | July 13, 2020 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 32 bit |
| Chipset | MediaTek MT6739 |
| Graphics | PowerVR GE8100 |
| Processor | 1.5 GHz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 293 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 152.2 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Weight | 225 |
| Width | 75.5 mm |
| Colours | Black, Green, Yellow |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof, Shock proof |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 480 |
| Talktime | 31 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Blackview BV5500 Plus ₹ 15,500 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Battery | 4400 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad