Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Blackview bv5800 pro is a ₹29,000 smartphone from blackview. It was released in 06/30/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Fast charging.
The BV5800 Pro has a sleek design. It features a 5.5 inches IPS LCD display. It's 15.5 mm thick and weighs 260 N/A.
The BV5800 Pro features a 5.5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 293 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The blackview BV5800 Pro is powered by a Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹29,000. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The BV5800 Pro has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The BV5800 Pro is equipped with a 5580 mAh. It supports fast charging and can be charged Fast.
| Battery | 5580 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Launch Date | July 1, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6739 |
| Graphics | PowerVR GE8100 |
| Processor | 1.5 GHz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 293 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 156.9 mm |
| Thickness | 15.5 mm |
| Weight | 260 |
| Width | 78.5 mm |
| Colours | Black, Green, Yellow |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Blackview BV5800 Pro ₹ 29,000 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Battery | 5580 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad