Ad
Variants:
The Bluboo s8 plus is a ₹22,199 smartphone from bluboo. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches IPS LCD display, a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 16 MP camera setup, and a battery with Fast charging.
The S8 Plus has a sleek design. It features a 6 inches IPS LCD display. It's 9 mm thick and weighs 202 N/A.
The S8 Plus features a 6 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 268 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The bluboo S8 Plus is powered by a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹22,199. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The S8 Plus has a 16 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The S8 Plus is equipped with a 3600 mAh. It supports fast charging and can be charged Fast.
| Battery | 3600 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | March 30, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 6750 |
| Graphics | Mali-T860 MP2 |
| Processor | 1.5 GHz |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v4 |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 156 mm |
| Thickness | 9 mm |
| Weight | 202 |
| Width | 72 mm |
| Colours | Black, Blue, Silver |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4616 x |
| Rear Camera Resolution | 16 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Bluboo S8 Plus ₹ 22,199 | |
|---|---|
| Screen Size | 6 inches |
| Battery | 3600 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 16 MP |
| Processor | Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1 GHz, Quad core, Cortex A53) |
Ad






Ad
Ad
Ad